„Iuris praecepta sunt haec: honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere.”

– Nakazy prawa są takie: żyć uczciwie, drugiemu nie szkodzić, każdemu oddać co mu się należy.

<< Powrót do licytacji

Jak wybrać skutecznego komornika?


Każdy wierzyciel po otrzymaniu tytułu wykonawczego stoi przed nie lada wyzwaniem – wyborem skutecznego komornika sądowego. Wybór nie jest prosty, gdy w grę wchodzą Twoje ciężko zarobione pieniądze, bowiem to właśnie od komornika zależy skuteczność egzekucji.

Zapewne zależy Ci na szybkim i bezproblemowym odzyskaniu swojego majątku. Warte podkreślenia jest, iż nie musisz ograniczać się do wyboru komornika ze swoich okolic. Przeprowadzenie egzekucji komorniczej i zajęcie majątku zazwyczaj wykonywane jest drogą korespondencyjną, więc nie jest istotne, gdzie komornik prowadzi swoją kancelarię.

Wybór komornika z poza naszego terenu

Wybór komornika mieszkającego w pobliżu dłużnika ma swoje minusy. Musisz bowiem przyjąć, iż prawdopodobnie nie jesteś jedynym wierzycielem, który chce odzyskać pieniądze od danego dłużnika. W takich sytuacjach odzyskana suma jest dzielona między wszystkie sprawy. Co ważne, komornik sądowy może prowadzić swoje działania w imieniu Urzędu Skarbowego lub ZUS’u, a to właśnie ich dług spłacany jest w pierwszej kolejności.

Jedynym wyjątkiem jest egzekucja z nieruchomości lub ruchomości. W takich przypadkach komornik musi udać się do dłużnika i spisać odpowiedni protokół, a także oszacować wartość i przygotować do licytacji. Korzystając z usług komornika z poza naszego terenu musimy przygotować się na większe wydatki, gdyż trzeba doliczyć kwestię transportu i noclegu – tymi kosztami nie można obciążyć dłużnika. Warunkiem wyboru komornika jest jego dostępność. Oznacza to, iż nie może zalegać ze sprawami egzekucyjnymi w swoim rewirze na ponad sześć miesięcy.

Zniesienie obowiązku korzystania z usług komornika z naszego rewiru miało na celu podniesienie skuteczności ich działań. Cel został osiągnięty i komornicy dobrze radzą sobie w odzyskiwaniu majątku wierzycieli.

Szybkość działania komornika w trakcie egzekucji

Dynamika działań komorników wpływa na szybkość rozwiązywanych spraw i przejmowania majątków. Opieszałe działania sprawią, iż dłużnicy zdążą zabezpieczyć swoje fundusze np. z kont bankowych przed ich zajęciem. To główny powód, dla którego zalecamy, aby wybieranie komornika wziąć we własne ręce i podjąć mądrą decyzję. Warto wziąć pod uwagę takie czynniki, jak chociażby doświadczenie, ilość zarejestrowanych spraw, czy skuteczność w poprzednim roku.

Wnioski do pobrania